SHBA – Iran rifillojnë bisedimet, Borrell: Të shpëtojmë marrëveshjen e 2015-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefi i Politikës së Jashtme të BE-së ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara dhe Irani do të rifillojnë në ditët e ardhshme bisedimet që synojnë të shpëtojnë marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

Josep Borrell e bëri deklaratën e tij në një konferencë shtypi me ministrin e Jashtëm iranian, pas një takimi të zhvilluar në Teheran.

“Marrja sërish e të gjitha përfitimeve ekonomike të akordit të 2015-s është me rëndësi për Iranin”, tha Hossein Amir-Abdollahian, ministër i Jashtëm i Iranit.

“Kemi humbur shumë kohë. Duhet të përshpejtojmë punën”, u shpreh Borrell.

Megjithatë, mbetet e paqartë nëse bisedimet do të çojnë në arritjen e një marrëveshjeje. Shtetet e Bashkuara dhe Irani kanë dallime për disa çështje, si për shembull ajo e sanksioneve, që sipas Republikës Islamike, duhet të hiqen nga pala amerikane.

Akordi i vitit 2015 u arrit mes Irani dhe fuqive botërore për të frenuar aktivitetin bërthamor të Teheranit, por në 2018-n presidenti i atëhershëm amerikan Donald Trump e tërhoqi Amerikën prej tij.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kush është Salman Rushdie, autori që trazoi botën me ‘Vargjet Satanike’

Romancieri me origjinë indiane, Salman Rushdie, i cili u sulmua me thikë ndërsa ishte në skenë në Nju Jork, është kërcënuar me vdekje për...

11 të vrarë nga përleshja e bandës së El Chapos në burg

Të paktën 11 persona janë vrarë pas një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë sot autoritetet. Los...

Tragjedia në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Qëndroni afër familjeve të viktimave

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç e ka cilësuar tragjedi ngjarjen në Cetinje, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur. “U bëj...

TË FUNDIT

Kush është Salman Rushdie, autori që trazoi botën me ‘Vargjet Satanike’

Romancieri me origjinë indiane, Salman Rushdie, i cili u sulmua me thikë ndërsa ishte në skenë në Nju Jork, është kërcënuar me vdekje për...

11 të vrarë nga përleshja e bandës së El Chapos në burg

Të paktën 11 persona janë vrarë pas një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë sot autoritetet. Los...

Tragjedia në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Qëndroni afër familjeve të viktimave

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç e ka cilësuar tragjedi ngjarjen në Cetinje, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur. “U bëj...

Kasa: S’mund të flasim për rritje të madhe të turizmit kur plazhet janë bosh

Rrahman Kasa, kryetar i Unionit Turistik Shqiptar tha se përkundër shifrave të publikuara nga kryeministri ky sezon turistik është poshtë pritshmërive pas 2 vjetëve...

Langya mund të jetë ‘maja e ajsbergut’ për patogjenë të tjerë, sipas disa studiuesve

Një grup shkencëtarësh kanë kërkuar më shumë mbikëqyrje për një virus të ri të zbuluar tek dhjetëra njerëz në Kinën lindore që mund të mos...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?