Fitorja e Rusisë në Ukrainë do të kishte pasoja katastrofike, sipas Johnson

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse Rusia do të arrijë pushtimin e Ukrainës, kjo do të shkaktonte pasoja katastrofike për të gjithë botën.

Ishte ky paralajmërimi i bërë nga kryeministri britanik, Boris Johnson të dielën në një intervistë për CNN.

Johnson u kërkoi amerikanëve, britanikëve dhe vendeve të tjera perëndimore që të ruajnë vendosmërinë në ndëshkimin e Moskës, pavarësisht efektit që ka pasur lufta në çmimet globale të naftës.

“Unë thjesht do t’u thosha njerëzve në Shtetet e Bashkuara se kjo është diçka që Amerika historikisht e bën dhe duhet të bëjë, dhe kjo është të përparojë për paqen, lirinë dhe demokracinë. Nëse e lëmë Putinin të pushtojë pjesë të konsiderueshme të një vendi të lirë, të pavarur, sovran, gjë që ai është gati të bëjë atëherë pasojat për botën janë absolutisht katastrofike”, tha Johnson.

Ndërsa, presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, pritet t’u drejtohet me një fjalim liderëve të G7-s, ku do të kërkojë dërgimin e më shumë armëve në Ukrainë.

Kievi dhe qytete të tjera të Ukrainës kanë pësuar bombardime të shumta nga forcat ruse në fundjavë, duke vrarë të paktën një person.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Berisha: Shqipëria ka potencial për të dalë nga kriza, prodhon 1 mln ton na

Kryetari i Partisë demokratike Sali Berisha zhvilloi paditen e së martës një takim me ekspertë të energjetikës dhe hidrokarbureve me temë “Kriza, nafta, çmimet...

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

TË FUNDIT

Berisha: Shqipëria ka potencial për të dalë nga kriza, prodhon 1 mln ton na

Kryetari i Partisë demokratike Sali Berisha zhvilloi paditen e së martës një takim me ekspertë të energjetikës dhe hidrokarbureve me temë “Kriza, nafta, çmimet...

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...


Sondazh