Johnson: Do të shkoj në Samitin e G20-ës edhe nëse vjen Putin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi se do të jetë i pranishëm në Samitin e G20-ës, që do të zhvillohet në dhjetor në Bali të Indonezisë, edhe nëse presidenti rus, Vladimir Putin do të jetë i pranishëm.

Johnson u shpreh se do të ishte i habitur nëse Putin do të paraqitej në Samit, megjithëse paralajmëroi se shefi i Kremlinit nuk do e linte bosh karrigen e tij, teksa shikon mbështetjen e Perëndimit për Ukrainën, shkruan Independent.

“Po, ai është ftuar zyrtarisht. Unë nuk mendoj se do të shkojë. Pyetja është: ne si vende perëndimore a i lirojmë vendet tona në G20 dhe a ia lëmë të gjithë argumentin Kinës, Rusisë? Pjesa më e madhe e bisedës në G7 ka qenë rreth asaj, a po bëjmë mjaftueshëm për të fituar mbi votuesit e lëkundur?

Ne duhet të bëjmë më shumë që Ukraina të fitojë. Mendoj se nëse liron diçka si G20, rrezikon t’ua japësh mundësinë e propagandës të tjerëve”, është shprehur kreu i qeverisë britanike.

Rusia vijon të jetë anëtare e G20-ës, pavarësisht se është përjashtuar nga G8 dhe Kremlini ka thënë se Putin planifikon të marrë pjesë personalisht në samitin e Balit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?