Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk.

Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane e lajmeve SANA, këtë të mërkurë, shkruan CNN.

“Në një shprehje të vullnetit të përbashkët dhe dëshirës për të vendosur marrëdhënie në të gjithë sektorët, Republika Arabe e Sirisë ka vendosur të njohë pavarësinë dhe sovranitetin e Republikës Popullore të Luhanskut [LPR] dhe Republikës Popullore të Donetskut [DPR],” raportoi SANA, duke cituar një burim zyrtar në Ministrinë e Jashtme të Sirisë.

Në deklaratë, thuhej gjithashtu se së shpejti do të nisë komunikimi ndërmjet vendeve për të vendosur marrëdhëniet diplomatike.

Kjo e bën Sirinë të vetmin vend tjetër përveç Rusisë, që ka njohur zyrtarisht pavarësinë e rajoneve separatiste.

Tre ditë para pushtimit të Ukrainës, më 21 shkurt, presidenti rus Vladimir Putin njohu zyrtarisht si shtete të pavarura rajonet separatiste të Ukrainës, Donetsk dhe Luhansk si dhe nënshkroi marrëveshjet përkatëse me liderët separatistë në Kremlin.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

TË FUNDIT

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?