Përçarje për ligjin e abortit, disa shtete amerikane e ndalojnë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vendimi i Gjykatës së Lartë amerikane  për të hequr të drejtën e abortit  po shkakton përçarje në shtetet amerikane.

Misuri për shembull ka vendosur të ndalojë abortin ndërsa  shteti fqinj Illinois ende e siguron këtë të drejtë.

Lamprich ka transportuar  gratë në klinika për dy vjet si vullnetare pjesë e  organizatës Midwest Access (MAC).

Ky organizëm   ofron udhëtime dhe akomodim për gratë kryesisht me të ardhura më të ulëta që kërkojnë procedurën e kushtueshme.

 “Thjesht do të kemi më shumë punë ,  do të kemi shumë më tepër njerëz, që do të kishin shkuar në organizatën  Planned Parenthood . Ne do të kemi gra ndoshta  nga mesi i  shtetit te Misurit që do të vijnë këtu në St. Louis, e që  tani do të duhet të transportohen  në Illinois” shprehet Lori një shofere vullnetare e koalicionit

Sipas të dhënave zyrtare më shumë se 46,000 aborte u kryen në Illinois në vitin 2020, , një e pesta e tyre e  grave vijnë  nga jashtë shtetit, duke përfshirë 6,500 nga Misuri.

Planned Parenthood vlerëson se 20,000 deri në 30,000 gra më shumë  mund të udhëtojnë në Illinois çdo vit.

“Nuk është me të vërtetë një fitore e madhe. Aborti është ende i disponueshëm, thjesht shkohet diku tjetër.. Por të paktën po vjen ideja ndryshe se jo të gjithë e mbështesin abortin, shprehet një prift

Ekspertët paralajmërojnë se shtetet mund të përpiqen të ndjekin penalisht njerëzit që ndihmojnë gratë të kalojnë kufijtë shtetërorë për të kryer një abort.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

TË FUNDIT

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...

Vritet me thikë një person në Maliq

Një person ka mbetur i vrarë me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Rëmbec të Maliqit. Viktima i identifikuar...


Sondazh