25 vjet nga dorëzimi i Hong-Kongut, presidenti Xi: U ringritëm nga hiri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti kinez Xi Jinping bëri udhëtimin e parë jashtë Kinës mëmë që nga nisja e pandemisë së COVID-19, duke u ndalur në Hong-Kong, ku tha para turmës se rajoni ishte “ringritur nga hiri” pas vitesh të tëra trazirash.

“Pasi u bashkuan me tokën mëmë, qytetarët e Hong Kongut u bënë padronë të qytetit të tyre dhe e kuptuan se vetëm ata mund ta administronin atë. Nga ky moment filloi dhe demokracia e vërtetë”, u shpreh Xi Jinping, president i Kinës.

Deklaratën e tij, Xi e bëri pas ceremonisë së betimit të John Lee, ish-kreu i shërbimeve të sigurisë që mbikëqyri thyerjen e protestave pro-demokracisë, si shef ekzekutiv i territorit të Hong Kongut.

Ndërkohë, nga Londra, kryeministri Boris Johnson nënvizoi se Britania nuk do ta lërë vetëm ish-koloninë e saj.

“Ne nuk po heqim dorë nga Hong Kongu. 25 vjet më parë ne bëmë një premtim ndaj territorit dhe popullit të tij dhe do ta mbajmë atë. Do bëjmë ç’është e mundur që Kina t’u përmbahet zotimeve të saj, që Hong Kongu të qeveriset nga populli i tij për popullin e tij”, u shpreh Johnson.

Më 1 korrik 1997, territorit iu premtuan 50 vjet vetëqeverisje, liri fjale dhe shtypi, që nuk janë të lejuara në territorin e Kinës mëmë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?