Bjellorusia heq vizat për qytetarët polakë për gjashtë muaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bjellorusia thotë se ka hequr kërkesat për viza për shtetasit polakë në një përpjekje për të nxitur marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë.

Vendimi për të futur një regjim të përkohshëm të hyrjes pa viza për gjashtë muaj erdhi nga presidenti Alexander Lukashenko, sipas Komitetit Kombëtar të Rojës Kufitare të Bjellorusisë.

Kjo masë do të jetë në fuqi nga 1 korriku deri më 31 dhjetor, shtoi komisioni.

Qytetarët polakë tani do të mund të udhëtojnë edhe në zonat kufitare bjelloruse pa leje të posaçme. Në vend të kësaj, qytetarët do të duhet të shpjegojnë verbalisht pse ndodhen në zonë dhe ku synojnë të vizitojnë, thuhet në një deklaratë.

Lukashenko tashmë ka lejuar qytetarët e Lituanisë dhe Letonisë të udhëtojnë në Bjellorusi pa vizë deri në fund të vitit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

TË FUNDIT

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

Dosja e “Rrumit të Shijakut” dhe vëllezërve Beqiraj i kalon SPAK

Prokuroria e Durrësit shpall mos-kompetencën e hetimit të vrasjeve dhe tentativave të vrasjeve për 14 të arrestuarit gjatë operacionit "Porositësi". Kjo dosje i kalon Strukturës...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?