5 viktima nga tërmeti në Iran

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën pesë persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën nga një tërmet me magnitudë 6 ballë që tronditi Iranin jugor të shtunën herët, sipas një raporti fillestar nga agjencia shtetërore e lajmeve Irna.

Sipas televizionit shtetëror, 49 persona u plagosën në tre tërmete të njëpasnjëshme që tronditën provincën jugore të Hormozganit, duke përfshirë fshatin më të goditur Sayeh Khosh.

Tërmeti i parë ndodhi rreth orës 02:00 me magnitudë 6 ballë në një thellësi prej 16 km, sipas Institutit Sizmologjik të SHBA-së (USGS).

Ajo u pasua nga dy pasgoditje të tjera, dy orë më vonë, me magnitudë 5.7 dhe 6 ballë, në thellësinë 10 km.

Sipas pamjeve televizive, disa ndërtesa banimi u shembën në Sayeh Khosh dhe qyteti u zhyt në errësirë ​​pas një ndërprerjeje të energjisë.

Operacionet e kërkim-shpëtimit janë pothuajse të përfunduara, tha Gjysmëhëna e Kuqe e vendit, cituar nga televizioni.

Irani është një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Në vitin 2003, një tërmet me magnitudë 6.6 shkatërroi pjesërisht qytetin e Bam (jug-lindje) dhe vrau të paktën 31 mijë njerëz.

Por tërmeti më vdekjeprurës i Iranit ishte një magnitudë 7.4 në vitin 1990, duke vrarë 40 mijë njerëz në veri të vendit.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

TË FUNDIT

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?