Një burrë dhe qeni i tij kaluan shtatë vjet duke ecur nëpër botë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shumë pak njerëz përpiqen të ecin nëpër të gjithë botën, dhe akoma më pak arrijnë të përfundojnë udhëtimin.

Më 21 maj 2022, Tom Turcich, nga Neë Jersey, u bë personi i 10-të në rekord që realizoi këtë arritje të jashtëzakonshme, ndërsa shoqëruesi i tij me katër këmbë Savannah ishte qeni i parë që e bëri këtë.

Dyshja u përshëndet me një festë të madhe të kthimit në shtëpi, ku morën pjesë shumë nga miqtë dhe familja e Turcich, së bashku me dashamirës.

Momenti triumfues solli fundin e një udhëtimi shtatëvjeçar, 48 mijë kilometra.

“Ishte shumë surreale,” thotë Turcich për CNN Travel nga shtëpia e prindërve të tij në Haddon Township. “E kisha imagjinuar për një kohë të gjatë se si do të ishte fundi. Dhe kur ndodhi, kishte njerëz të rreshtuar në rrugë dhe duke ecur me mua.

“Emocioni kryesor ishte thjesht lehtësimi. Kjo kishte dominuar jetën time për 15 vjet, dhe të isha në gjendje ta lë pas vetes ishte e mahnitshme.”

Frymëzimi për udhëtimin erdhi nga një humbje e trishtuar në vitin 2006, kur shoqja e tij Ann Marie vdiq në një aksident me ski jet në moshën 17-vjeçare.

Turcich, i cili është krahasuar me Forrest Gump, personazhi Tom Hanks që luajti në filmin e vitit 1994, vendosi se kishte nevojë për udhëtime dhe aventura në jetën e tij.

Pasi lexoi për Steven Newman, i renditur nga Rekordet Botërore Guinness si personi i parë që shëtiti nëpër botë, dhe aventurierin në këmbë Karl Bushby, i cili ka qarkulluar rreth globit në këmbë që nga viti 1998, Turcich u vendos të merrte vetë këtë sfidë.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dritan Abazoviç propozon ristrukturim të qeverisë në Mal të Zi

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazovic tha se nëntë deputetë nga deputetë të Lëvizjes Ura dhe Partisë Socialiste popullore të Malit të Zi...

‘Pezullimi i nënkomisares së Elbasanit i shpejtuar’, avokati: Tha mendimin e saj

Avokati Sokol Hazizaj e cilësoi vendim të shpejtuat atë të drejtorit të përgjithshëm të policisë së shtetit që pezulloi nga detyra nënkomisaren e Elbasanit...

VIDEO| Demi i arratisur nga thertorja shkatërron lokalin

Një dem shkaktoi panik në Lima të mërkurën pasi u arratis nga një kamion që po e transportonte në një thertore. Demi i frikësuar u...

TË FUNDIT

Dritan Abazoviç propozon ristrukturim të qeverisë në Mal të Zi

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazovic tha se nëntë deputetë nga deputetë të Lëvizjes Ura dhe Partisë Socialiste popullore të Malit të Zi...

‘Pezullimi i nënkomisares së Elbasanit i shpejtuar’, avokati: Tha mendimin e saj

Avokati Sokol Hazizaj e cilësoi vendim të shpejtuat atë të drejtorit të përgjithshëm të policisë së shtetit që pezulloi nga detyra nënkomisaren e Elbasanit...

VIDEO| Demi i arratisur nga thertorja shkatërron lokalin

Një dem shkaktoi panik në Lima të mërkurën pasi u arratis nga një kamion që po e transportonte në një thertore. Demi i frikësuar u...

Kosova ndalon patinat elektrike: Shkaktuan 30 aksidente në 6 muaj

Që nga 15 gushti në sheshet dhe rrugët e Prishtinës ku ka shumë këmbësorë, ndalohen të qarkullojnë patinat elektrike. Ato kanë shkaktuar 30 aksidente në...

5 kg heroinë në valixhe, si tentoi t’i shmangej autoriteteve 81-vjeçarja

Një 81-vjeçare që udhëtonte nga Afrika në Kanada u arrestua në aeroportin e Varshavës nën dyshimin për posedim të paligjshëm të heroinës me vlerë...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?