Udhëheqësi suprem i talebanëve: Të huajt të mos ndërhyjnë në Afganistan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Udhëheqësi suprem i talebanëve, Mawlawi Haibatullah Akhundzada, ka paralajmëruar edhe një herë të huajt që të mos ndërhyjnë në Afganistan gjatë një fjalimi të rrallë në një tubim të klerikëve islamikë në Kabul të premten, sipas mediave shtetërore.

Udhëheqësi i izoluar i tha konferencës se Afganistani “nuk mund të zhvillohet pa qenë i pavarur”, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Bakhtar.

“Falë Zotit, ne jemi tani një vend i pavarur. (Të huajt) nuk duhet të na japin urdhrat e tyre, ai është sistemi ynë dhe ne kemi vendimet tona,” shtoi Akhundzada.

Në fjalimin, Akhundzada vlerësoi pushtimin e Afganistanit nga Talibanët gushtin e kaluar, pothuajse dy dekada pasi ata u dëbuan nga Kabuli nga trupat amerikane, duke thënë: “Suksesi i xhihadit afgan nuk është vetëm një burim krenarie për afganët, por edhe për të gjithë muslimanët nëpër botë”.

Shpejtësia e marrjes së kontrollit, vetëm disa javë pas fillimit të tërheqjes së trupave amerikane, befasoi botën dhe çoi në shpërbërjen e qeverisë së Ashraf Ghani të mbështetur nga jashtë, i cili ishte larguar nga vendi.

Akhundzada i bëri komentet në një regjistrim audio gjatë një tubimi fetar tre-ditor me 3,000 pjesëmarrës — të gjithë ishin meshkuj, sipas medias shtetërore. Takimi nuk ishte i hapur për mediat, por CNN dëgjoi regjistrimin e fjalimit të Akhundzada.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

TË FUNDIT

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?