Zelenski për sulmin në Odesa: Terror, bilanci i viktimave po rëndohet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sulmi ndaj bllokut të apartamenteve në Odesa ishte i qëllimshëm. Kështu deklaroi presidenti ukrainas Volodimir Zelenski, në fjalimin e së premtes, ku theksoi se numri i viktimave po rritet.

Të paktën 21 persona u vranë pasi një raketë ruse ra mbi një pallat 9-katësh, duke plagosur dhjetëra të tjerë.

“Theksoj se ky është një akt i qëllimshëm terrori nga Rusia dhe jo një gabim apo sulm aksidental. Katër persona nga e njëjta familje mbetën të vrarë, mes të cilëve një djalë 12-vjeçar që quhej Dmitri. Deri tani 21 persona janë në listën e të vdekurve dhe rreth 40 të plagosurit. Por fatkeqësisht numrat kanë ndryshuar gjatë gjithë ditës dhe bilanci i viktimave po rëndohet”, u shpreh presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski.

Nga ana e tij Kremlini mohon të ketë sulmuar objektiva civilë. Ndërkohë që ushtria ruse ka nisur të ndërtojë infrastrukturë të re strehimi në Mariupol.

Gjithashtu, zyra e parë që jep pasaportën ruse është hapur në Luhansk, që ndodhet nën kontrollin e separatistëve, të cilët e kanë vetëshpallur territorin republikë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për të promovuar veten

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

TË FUNDIT

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për të promovuar veten

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

1 i plagosur me thikë pas konfliktit mes fqinjëve në Korçë

Konflikti mes dy fqinjëve ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre në Korçë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës Demokracia, pak minuta...

Ministritë ‘zgjidhin’ qeset; s’ka më mësim me turne, investime edhe Shëndetësia

Viti shkollor që do të nisë në shtator nuk do të ketë më mësim me turne. Të paktën ky është angazhimi i Ministrisë së...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?