Kina mund të sulmojë Tajvanin, sipas gjeneralit amerikan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një sulm i Kinës ndaj Tajvanit nuk është i pashmangshëm, por SHBA-ja po vëzhgon nga afër. Kështu u shpreh gjenerali amerikan Mark Milley këtë të dielë për BBC.

Ai u shpreh Kina po zhvillon qartë aftësinë për të sulmuar në një moment të caktuar dhe se për ta bërë këtë do të duhej një zgjedhje politike.

Tensionet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës janë shtuar kohët e fundit në lidhje me qeverisjen e Tajvanit.

Kina thotë se Tajvani është një provincë e shkëputur që duhet të ribashkohet me të, edhe me forcë nëse është e nevojshme.

Ajo ka akuzuar SHBA-në për mbështetjen e pavarësisë së Tajvanit dhe se është zotuar se do të shtyjë me vendosmëri çdo përpjekje të tillë.

Pak muaj më parë, presidenti amerikan Joe Biden deklaroi të hënën se Shtetet e Bashkuara do të ishin të gatshme për të ndërhynin ushtarakisht në rast se Kina do të pushtonte Tajvanin.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Veliaj reagon pas plagosjes së inspektorit të IMT

Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Tiranë, ku inspektori i IMT, Ilirjan Gavelli u plagos me...

Qeveria e Kosovës akuzon Listën Serbe se po mbron bandat kriminale

Qeveria e Kosovës vlerëson se Lista Serbe është "sajesë e Beogradit dhe tashmë instrument i saj", dhe se ka “monopolizuar përfaqësimin politik të serbëve...

Kush është Salman Rushdie, shkrimtari që trazoi botën me ‘Vargjet Satanike’

Romancieri me origjinë indiane, Salman Rushdie, i cili u sulmua me thikë ndërsa ishte në skenë në Nju Jork, është kërcënuar me vdekje për...

TË FUNDIT

Veliaj reagon pas plagosjes së inspektorit të IMT

Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Tiranë, ku inspektori i IMT, Ilirjan Gavelli u plagos me...

Qeveria e Kosovës akuzon Listën Serbe se po mbron bandat kriminale

Qeveria e Kosovës vlerëson se Lista Serbe është "sajesë e Beogradit dhe tashmë instrument i saj", dhe se ka “monopolizuar përfaqësimin politik të serbëve...

Kush është Salman Rushdie, shkrimtari që trazoi botën me ‘Vargjet Satanike’

Romancieri me origjinë indiane, Salman Rushdie, i cili u sulmua me thikë ndërsa ishte në skenë në Nju Jork, është kërcënuar me vdekje për...

11 të vrarë nga përleshja e bandës së El Chapos në burg

Të paktën 11 persona janë vrarë pas një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë sot autoritetet. Los...

Tragjedia në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Qëndroni afër familjeve të viktimave

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç e ka cilësuar tragjedi ngjarjen në Cetinje, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur. “U bëj...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?