Ç’profesion keni? Ky grafik ju tregon me kë do të martoheni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

A ka të bëjë karriera që keni zgjedhur me personin me të cilin do të martoheni?

Mesa duket, kur vjen puna tek dashuria, fati nuk është i vetmi faktor që i bashkon njerëzit në një kurorë martesore – ndonjëherë janë pikërisht karrierat që në zgjedhim që e përcaktojnë këtë.

Adam Pearce dhe Dorothy Gambrell nga Bloomberg Business ishin kureshtarë të zbulonin një lidhje të mundshme midis dashurisë dhe profesionit.

Kështu, në bazë të të dhënave që ata morën nga Censusi i Byrosë Amerikane të Popullsisë – që përfshiu 3.5 milionë çifte të martuara në SHBA – ata ndërtuan një grafik, në bazë të zgjedhjes në dashuri që kanë bërë gra dhe burra të profesioneve të ndryshme.

Sigurisht, asgjë nuk mund të jetë kaq e sigurt, por ky grafik ju lejon të shihni çfarë profesioni ka probabilitetin më të lartë të ketë partneri juaj, në bazë të profesionit që keni zgjedhur ju vetë.

Grafiku që ata ndërtuan sjell disa të dhëna mjaft interesante.

Disa nga përfundimet dukeshin mjaft praktike, si për shembull fakti që martesat me probabilitet më të lartë janë ato mes mësuesve të shkollave fillore por të tjera janë bërë shkak për shumë pikëpyetje.

Për shembull, përse gratë balerina kanë një tërheqje kaq të lartë dhe specifike ndaj saldatorëve burra?

Apo një fakt edhe më interesant akoma: përse gratë me profesione që paguhen shumë (si doktore apo avokate) kanë tendencën të martohen me burra që kanë nivel ekonomik të njëjtë me to, ndërsa gratë me profesione në shkallë më të ulët ose mesatare, kanë gjithnjë tendencën të martohen me burra që paguhen më tepër – gjë që rrallë herë ndodh me burrat.

Me fjalë të tjera, CEO-t gra martohen me të tjerë CEO burra, ndërsa burrat CEO janë të gatshëm madje edhe preferojnë të martohen me sekretaret e tyre, edhe pse e anasjella nuk ndodh thuajse kurrë.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

TË FUNDIT

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?