‘Marrja nën kontroll e Hënës’, Kina reagon pas paralajmërimit të NASA-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kina e ka konsideruar shpifje paralajmërimin e shefit të NASA-s, Bill Nelson i cili tha se Pekini mund të ketë një kontroll më të madh në Hënë, si pjesë e një programi të saj ushtarak.

Zëdhënësi në Ministrinë e Jashtme kineze, Zhao Lijian tha se kjo nuk është hera e parë që Nelson injoron faktet dhe flet në mënyrë të papërgjegjshme për Kinën, shkruan Reuters.

“Kjo nuk është hera e parë që kreu i Administratës Kombëtare të Aeronautikës dhe Hapësirës në SHBA ka injoruar faktet dhe ka folur në mënyrë të papërgjegjshme për Kinën.

Pala amerikane ka ndërtuar vazhdimisht një fushatë shpifjeje kundër përpjekjeve normale dhe të arsyeshme të Kinës në hapësirë dhe Kina i kundërshton me vendosmëri këto komente të papërgjegjshme”, u shpreh ai.

NASA, sipas programit të saj Artemis, planifikon të dërgojë një mision me ekuipazh në orbitën e Hënës në vitin 2024 dhe të bëjë një ulje të ekuipazhit pranë polit jugor hënor deri në vitin 2025.

Ndërsa, Kina po planifikon misione pa ekuipazh në polin jugor të Hënës gjatë kësaj dekade.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

TË FUNDIT

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...

Vritet me thikë një person në Maliq

Një person ka mbetur i vrarë me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Rëmbec të Maliqit. Viktima i identifikuar...


Sondazh