4 ditë shi sa për 8 muaj, 50 mijë njerëz evakuohen nga Sidnej

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se 50 mijë njerëz në Sidnej të Australisë u detyruan të largohen nga banesat e tyre për shkak të përmbytjeve që kanë prekur qytetin më të madh për të tretën herë brenda vitit.

Në shumë pjesë të Sidnej në vetëm katër ditë ka rënë sasia e reshjeve që duhet të binin në 8 muaj.

Rrugët janë bllokuar, shumë banesa janë nën ujë e mijëra familje kanë mbetur pa energji elektrike.

“Në javët në vijim presim më shumë reshje shiu ndaj do ende shumë kohë  të përfundojë. Ndaj ju lutem kini kujdes kudo që të jeni”, u shpreh Dominic Perrottet, kryeministër i Uellsit Jugor.

Ekipet e urgjencës shpëtuan mbi 100 njerëz gjatë natës të bllokuar në makina që kishin mbetur në  në rrugët ose në shtëpitë e përmbytura .

Për shkak të reshjeve të dendura të shiut digat kanë shpërthyer duke vështirësuar edhe më shumë situatën.

Qeveria në Uellsin e Ri Jugor shpalli fatkeqësi natyrore në 23 zona duke aktivizuar ndihmën financiare për viktimat e përmbytjeve.

“Ky është më shumë se thjesht shi. Natën e së premtes ne ishim nën pushtetin e tij  dhe prej një javë nuk përfundon” u shpreh Thomas një banor.

Ekspertët thonë se përmbytjet janë përkeqësuar nga ndryshimet klimatike dhe fenomen i moti njohur si ‘el ninja’. Në Australi, ky fenomen rrit mundësitë e reshjeve të shiut, cikloneve dhe temperaturave më të ftohta gjatë ditës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

TË FUNDIT

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?