Donetsku objektivi i radhës i Rusisë pasi fitoi në Luhansk

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat ukrainase janë duke u përqendruar në mbrojtjen e provincës Donetsk në Donbasin lindor, pasi Rusia pretendoi se kishte marrë kontrollin e Luhanskut fqinj.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha se forcat ruse tani po përqendronin përpjekjet e tyre në shtyrjen drejt Siversk, Fedorivka dhe Bakhmut në rajonin e Donetsk, rreth gjysma e së cilës kontrollohet nga Rusia.

Ushtria ruse gjithashtu ka intensifikuar bombardimet ndaj bastioneve kryesore ukrainase të Slovianskut dhe Kramatorskut, në Donetsk.

Të hënën, presidenti Vladimir Putin shpalli fitoren në provincën Luhansk dhe urdhëroi forcat e tij të vazhdojnë ofensivën e tyre në Ukrainën lindore, ndërsa lufta e gjatë pesëmujore hyri në një fazë të re.

Kjo ndodhi një ditë pasi forcat ukrainase u tërhoqën nga qyteti i Lysychansk, mburoja e tyre e fundit e mbetur e rezistencës në provincë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?