Nuk besoj se Turqia do bllokojë zgjerimin e NATO-s, thotë Stoltenberg

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me firmosjen e protokolleve të anëtarësimit për Suedinë dhe Finlandën, procesi i ratifikimit mund të nisë zyrtarisht.

Por mes parlamenteve që duhet ta aprovojnë atë është një që kërcënon të bllokojë procesin, ai i Turqisë.

Duke folur për Euronews, Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg deklaroi se kjo nuk do të shkaktojë vonesa në zgjerimin e NATO-s.

“Deri tani ky ka qenë procesi më i shpejtë i aderimit në historinë e NATO-s. Aplikimet u pranuan dhe tani kemi marrë vendimin politik dhe nënshkruar protokollin e anëtarësimit. Hapi i ardhshëm do të jetë ratifikimi nga 30 parlamentet e vendeve aleate. Nuk dua të bëj parashikime apo të premtoj diçka para votimeve, por herën e fundit u desh thuajse një vit, ndërsa tani shumë aleatë kanë shprehur synimin që këtë herë ta bëjnë më shpejt. Ndaj, shpresoj që këtë herë të jetë çështje muajsh”, u shpreh ai.

Por a jeni ju dakord se presidenti turk është paksa i paparashikueshëm dhe që mund të shantazhojë Aleancën në të ardhmen?

“Kryesorja është se kemi diçka. Kemi një dokument që ofron një platformë të mirë për Turqinë, Finlandën dhe Suedinë, për të punuar më ngushtë në luftën ndaj terrorizmit. Ky është qëllimi ynë i përbashkët, të luftojmë terrorizmin në të gjitha format e tij. Dhe unë e mirëpres faktin që ata do të bashkëpunojnë ngushtë në këtë drejtim”, tha Stoltenberg.

Një element që kërkon vëmendje është Kremlini dhe presidenti rus. Atij do t’i duhet të ndajë një vijë kufitare prej 1.300 km me NATO-n. Tensionet mund të përshkallëzohen, a jeni të përgatitur?

“Motoja e mbrojtjes sonë kolektive është nëse sulmohet një vend anëtar, reagon tërë Aleanca. Një për të gjithë dhe të gjithë për një. Kjo është arsyeja përse kemi përforcuar praninë në pjesën lindore pas pushtimit brutal të Ukrainës, me mbi 40 mijë trupa. Dhe kjo nuk është për të provokuar një konflikt, por për ta parandaluar atë dhe për të ruajtur paqen. Dhe Finlanda dhe Suedia do të jenë së shpejti pjesë e kësaj”, sipas tij.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

TË FUNDIT

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?