Sulmi në Çikago ishte planifikuar prej disa javësh, sipas policisë amerikane

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia amerikane deklaroi se i dyshuari për ngjarjen e rëndë gjatë paradës së 4 korrikut në Çikago, ku u vranë gjashtë persona, e kishte planifikuar sulmin prej disa javësh.

Organet e zbatimit të ligjit thonë se 21-vjeçari Robert Crimo, bleu në mënyrë të ligjshme armën të cilën e përdori ditën e djeshme, shkruan BBC.

Sipas zyrtarëve, ai ka veshur rroba grash në mënyrë që mos të vërehej dhe t’i shpëtonte turmës që po vraponte nga frika pas të shtënave me armë.

Më pas, mendohet se  Crimo shkoi në shtëpinë e nënës së tij, nga ku më vonë u largua me automjetin e saj.

Policia e arrestoi të dyshuarin teksa ngiste makinën, ku iu gjet një armë e dyte, e ngjashme me atë të përdorur në sulm.

Sulmi në Highland Park të Çikagos ndodhi vetëm pak muaj pas ngjarjeve të shënuara në shkollën në Uvalde në Teksas apo edhe në New York.

Presidenti Biden është zotuar të luftojë “epideminë e dhunës me armë” që ka përfshirë vendin.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Eksperti: Shqiptarët në vështirësi ekonomike, nga muaji mars çmimet vetëm në rritje

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se shqiptarët ndodhen në vështirësi ekonomike. Në një intervistë për "Euronews Albania", Muço u shpreh se rritja e vazhdueshme...

Qindra hektarë të shkrumbuar nga zjarret në Shkodër, nis verifikimi i dëmeve

Nje banesë e djegur dhe qindra hektarë të shkrumbuar, është bilanci i deritanishëm i zjarreve që rrethuan Shkodrën gjatë ditës së djeshme. Flakët u favorizuan...

Gjendet i pajetë 50-vjeçari në Durrës

Një 50-vjeçar është gjetur pa shenja jete në lagjen nr. 17, në qytetin e Durrësit. Nga këqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune, teksa dyshohet se...

TË FUNDIT

Eksperti: Shqiptarët në vështirësi ekonomike, nga muaji mars çmimet vetëm në rritje

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se shqiptarët ndodhen në vështirësi ekonomike. Në një intervistë për "Euronews Albania", Muço u shpreh se rritja e vazhdueshme...

Qindra hektarë të shkrumbuar nga zjarret në Shkodër, nis verifikimi i dëmeve

Nje banesë e djegur dhe qindra hektarë të shkrumbuar, është bilanci i deritanishëm i zjarreve që rrethuan Shkodrën gjatë ditës së djeshme. Flakët u favorizuan...

Gjendet i pajetë 50-vjeçari në Durrës

Një 50-vjeçar është gjetur pa shenja jete në lagjen nr. 17, në qytetin e Durrësit. Nga këqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune, teksa dyshohet se...

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për qind. Ata kanë...

Të paktën 8 viktima nga përmbytjet në Korenë e Jugut

Të paktën tetë njerëz kanë vdekur dhe 14 të tjerë janë lënduar, si pasojë e përmbytjeve në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul. Autoritetet vendase...


Sondazh