Bota të bëjë përpjekje për zbatimin e ligjeve ndërkombëtare, thotë Lavrov

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi se të gjitha shtetet duhet të bëjnë përpjekje për të mbrojtur ligjet ndërkombëtare pasi bota po evoluon në një mënyrë të ndërlikuar.

Deklaratën, Lavrov e dha këtë të mërkurë në një takim me homologun e tij vietnamez, Bui Thanh Son në kryeqytetin e Vietnamit, Hanoi, shkruan Reuters.

Deklarata e tij vjen pasi Rusia është akuzuar nga vendet perëndimore për shkelje të ligjit ndërkombëtar përmes pushtimit të Ukrainës.

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian i kanë kërkuar Moskës që t’i përmbahet urdhrit të Gjykatës Ndërkombëtare të drejtësisë, sipas së cilës, Rusia duhet të tërhiqet nga Ukraina.

Vietnami dhe Rusia kanë lidhje të ngushta të cilat datojnë që nga epoka sovjetike dhe Hanoi zyrtar deri më tani nuk e ka dënuar luftën në Ukrainë, të cilën Moska e quan një operacion special ushtarak.

Vizita e Lavrov në Hanoi vjen pasi të dyja vendet shënojnë 10 vjetorin e partneritetit strategjik gjithëpërfshirës.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

TË FUNDIT

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

A do të rikthehet Bojko Borissov? Bullgarët sot sërish në zgjedhje

Qytetarët bullgarë këtë të diel u drejtohen qendrave të votimit Kjo është hera e katërt në dy vjet që bullgarët shkojnë në zgjedhje. Zgjedhjet e përgjithshme...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?