Guvernatori i rajonit të Donetsk thirrje banorëve të largohen, shkak luftimet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Guvernatori i rajonit të Donetsk i bën thirrje banorëve të largohen, pasi sulmet ruse po intestifikohen, të cilat dita ditës avancojnë.

Dy ditë pasi presidenti Vladimir Putin shpalli fitoren me pushtimin  e një province të Ukrainës lindore thelbësore për qëllimet e tij të luftës, trupat e  Moskës kanë përshkallëzuar ofensivën e në provincën fqinje.

Ai pushtoi rajonin e Luhansk e tanimë vëmendja është në Donetsk.

“Ka rreth 350,000 qytetarë që kanë qëndruar këtu në rajon, krahasuar me 1.6 milionë që kanë jetuar  më parë. Është një numër shumë i rëndësishëm, prandaj qëllimi im kryesor – dhe do të flas për këtë me administratat lokale dhe do të jem më i prerë, pavarësisht asaj çfarë do të thonë njerëzit , mua më intereson jeta dhe shtëpitë e tyre, por është koha të largohen”, u shpreh Pavlo Kyrylenko.

Sipas të dhënave nga kombet e bashkuara të paktën 12 milionë njerëz janë larguar nga banesat e tyre që kur nisi pushtimi rus në Ukrainë

Më shumë se 5 milionë janë strehuar në shtetet fqinje, ndërsa 7 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda Ukrainës.

Ndonëse me mijëra qytetarë kanë rindërtuar shtëpitë e tyre kryesisht në Kiev planet ushtarake të Putinit mbeten të paqarta dhe më shumë evakuime mund të vijojnë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

TË FUNDIT

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?