Mjekët po largohen nga Turqia për kushte të vështira puna dhe jetese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Profesionistët turq të mjekësisë janë duke braktisur vendin me shpresën për të pasur kushte më të mira të jetës dhe të punës. Shoqata turke e mjekësisë shprehet se më shumë se 80% e stafit mjekësor është duke u larguar. Me qindra mjekë kanë lënë punën e tyre në Turqi në kërkim të mundësive më të mira.

“Pothuajse 1 në 4 nga miqtë e mi mjekë rezidentë janë duke studiuar kurse gjuhe. Shumica e tyre studiojnë gjermanisht. Ata po kryejnë kurset  këtu dhe po shkojnë në Gjermani si mjekë specialistë. Ka një ikje shumë serioze të trurit, një ikje shumë serioze , por unë nuk i gjykoj miqtë e mi sepse profesioni nuk ka vlerë reale këtu”, u shpreh Tahsin Cinar, anestezist në një spital universitar, i cili shpjegon se mjekët fitojnë shumë pak.

Në mars, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se mjekët që donin të shkonin jashtë vendit mund të “shkonin të lirë dhe të largoheshin”. Më vonë, ai zbuti tonin e tij dhe tha se besonte se mjekët që shkuan jashtë vendit do të kthehen në shtëpi së shpejti pasi Turqia u  premtoi një “të ardhme të ndritur”.

“Mund të themi se inflacioni në fakt lidhet drejtpërdrejt me ikjen e trurit. Sigurisht, përpara se të fokusohemi tek inflacioni, duhet të fokusohemi më shumë në shkaqet e inflacionit. Gjërat që krijojnë inflacion janë politika e keqe ekonomike e Turqisë”, tha Enes Ozkan, ekonomist dhe studiues në Universitetin e Stambollit.

Turqia po përjeton një krizë të thelluar të kostove të jetesës. Sipas statistikave Çmimet e konsumit u rritën me 4.95% në bazë mujore.

Erdogan ka këmbëngulur që kostot e larta të huamarrjes shkaktojnë inflacion një deklaratë që bie ndesh me qëndrimin  e vendosur ekonomik dhe mbron uljen e normave të interesit për të nxitur rritjen ekonomike dhe eksportet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

TË FUNDIT

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?