BE kundër SHBA për abortin, miraton rezolutën për të drejtat e grave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parlamenti Evropian ka aprovuar një rezolutë që dënon ashpër përkeqësimin e shëndetit seksual dhe atij riprodhues në Shtetet e Bashkuara dhe po ashtu cënon të drejtat e grave në këtë vend.

Në qershor, Gjykata Supreme amerikane shfuqizoi ligjin që lejonte të drejtën e abortit në nivel kombëtar. Tani, ligji do të varet nga secili shtet, përfshirë ato më konservatore, që do të imponojnë ndalimin apo kufizime të forta.

“U ndjeva shumë e tronditur kur dëgjova planin për të zhbërë një nga të drejtat themelore. Duke qenë se jam vetë grua, besoj se është e drejtë e trupit tonë dhe zgjedhja na takon neve. Duhet të bëjmë çdo gjë për të luftuar dhe për t’u rezistuar këtyre sulmeve”, tha euro-deputetja gjermane, Terry Reintke.

Me 324 vota pro dhe 155 kundër, rezoluta e aprovuar përfshin një thirrje për të shtuar të drejtën e abortit në Statutin e të Drejtave Themelore të Bashkimit Evropian. Ligjvënësit mendojnë se edhe në radhët e Unionit ka sinjale shqetësuese.

“Ka disa vende në Evropë që nuk garantojnë të drejtat shëndetësore dhe riprodhuese të grave. Një prej tyre është Polonia, por ka edhe të tjera me legjislacion të paqartë. Në çdo rast, me rëndësi është që ne të përfshijmë shëndetin seksual dhe atë riprodhues në Statutin e të Drejtave Themelore të BE-së për të garantuar që të diskutojmë për të drejtat e njeriut”, u shpreh euro-deputetja spanjolle, Iratxe García

Në BE, Malta është i vetmi vend që e ndalon abortin, ndërsa Polonia ka ligje tejet kufizuese.

Parlamenti u bën thirrje shteteve anëtare të garantojnë aksesin tek aborti dhe shërbimet e tjera para lindjes, si dhe kujdesin amësor.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Zhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

Reciprociteti mes Kosovës dhe Serbisë do shtyhet sërish, thotë eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi thotë se zbatimi i reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve dhe letënjoftimet, nuk do të fillojë...

TË FUNDIT

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Zhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

Reciprociteti mes Kosovës dhe Serbisë do shtyhet sërish, thotë eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi thotë se zbatimi i reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve dhe letënjoftimet, nuk do të fillojë...

Dyshime për 3 autorë, gjenden 20 gëzhoja, detaje nga atentati në Vlorë

"Dyshohet se tre janë autorët e atentatit në Vlorë dhe në vendngjarje janë gjetur 20 gëzhonja". Janë këto detajet e fundit që raporton gazetarja e...

16 të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur nga përmbytjet në Kinë

16 njerëz kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë zhdukur nga përmbytjet në veriperëndim të Kinës. Përmbytjet ndodhën në një rajon malor të qarkut Datong...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?