Ylli amerikan i basketbollit deklarohet fajtore për drogë në gjykatën ruse

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dy herë fituesja e medaljes së artë olimpike të basketbollit amerikan, Brittney Griner, është deklaruar fajtore për akuzat për drogë në një gjykatë ruse në Moskë, konfirmuan avokatët e saj për CNN të enjten.

Griner, të cilin Departamenti Amerikan i Shtetit e ka klasifikuar si të arrestuar gabimisht, përballet me 10 vjet burgim sipas akuzës.

Mbështetësit e lojtarit të Phoenix Mercury kanë bërë thirrje për lirimin e saj për shkak të frikës se ajo po përdoret si një peng politik në mes të pushtimit rus të Ukrainës.

Avokatët e Griner presin që gjykata të marrë parasysh pranimin e fajësisë së 31-vjeçares dhe të shpresojë për zbutje të dënimit, u thanë gazetarëve të enjten Alexander Boykov dhe Maria Blagovolina.

Mostrat e marra nga Griner nuk treguan asnjë gjurmë droge, shtoi Bojkov. “Ajo ishte e pastër dhe u testua”, tha avokati.

Ishte vendimi i saj për të pranuar fajin, tha ekipi ligjor rus i Griner në një deklaratë, duke shtuar se ajo “vendos një shembull të guximshëm”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

Shkon në 36 numri i viktimave nga sulmi në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PES-it? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...

TË FUNDIT

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

Shkon në 36 numri i viktimave nga sulmi në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PES-it? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?