Pronat marramendëse të ish-presidentit të Kazakistanit që udhëhoqi për 3 dekada

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Abishuly Nazarbayev është politikani kazak që shërbeu si presidenti i parë i Kazakistanit, nga viti 1990 deri në 2019.

82-vjeçari dhe familja e tij, zotërojnë një pasuri marramendëse në kryeqytetin Nur-Sultan, i riemëruar për nder të tij, pasi më parë njihej me emrin Astana.

Ata kanë në zotërim një kompleks pallatesh dhe pronash madhështore, përfshirë një ishull artificial, prej 12 hektarësh, me ndërtesa luksoze.

Familja Nazarbaev ka marrë pjesë të mëdha toke në jugun malor të Kazakistanit, dhe mendohet se vajza e nipi i tij kanë prona të shumta në Londër, vlera e të cilave arrin në  80 milionë paund.

Juristët, kontabilistët dhe këshilltarët perëndimorë ndihmuan elitën e re kazake të investonte pasuritë e saj në pallate dhe vilat zvicerane në kryeqytetin e Anglisë.

Në vitin 2019, Nazarbaev dha dorëheqjen dhe në postin e presidentit emëroi pasardhësin e tij, Kassym-Jomart Tokayev. Më pas, deri në vitin 2022, ai mbajti poistin e Kryetarit të Këshillit të Sigurimit të Kazakistanit.

Që prej muajit janar, në Kazakistan kanë shpërthyer protesta anti-qeveritare. Shkak i tyre është bërë zëmërimi i popullsisë nga varfëria, korrupsioni dhe nepotizmi.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?