Biden në Lindjen e Mesme, qëndrim të ashpër për programin bërthamor të Iranit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden ka nisur turin e tij në Lindjen e Mesme dhe ndalesa e parë është Izraeli. Kreu i Shtëpisë së Bardhë  është i vendosur të sigurojë aleatët  për të ndaluar programin bërthamor të Iranit.

Në një intervistë të zhvilluar para se të largohej nga Uashingtoni, Biden  shprehu dëshirën për të ri kthyer  marrëveshjen bërthamore të Iranit të vitit 2015

“E vetmja gjë keqe tani është se Irani është me armë bërthamore dhe ne mund t’i kthehemi marrëveshjes dhe ta zhvillojmë fort. Mendoj se ishte një gabim gjigand për ish presidentin që doli nga marrëveshja. Ne mund të veprojmë kundër dhe ende të kemi një marrëveshje që mund të kufizojë programin bërthamor, u shpreh presidenti amerikan.

Marrëveshja bërthamore e Iranit u braktis katër vite më parë nga paraardhësi i Bidenit, Donald Trump, Marrëveshja ku bëjnë pjesë Kina, Franca, Gjermania, Rusia  Britania e Madhe dhe BE-ja përfshinte heqjen e sanksioneve ndaj Iranit në këmbim të kufizimeve strikte dhe monitorimit të aktiviteteve të tij bërthamore.

Por lëvizja e Trumpit ka çuar në zhbërjen e marrëveshjes dhe bisedimet u bllokuan.

Izraeli ka qenë gjithmonë një kundërshtar i vendosur i marrëveshjes dhe e  konsideron Iranin kërcënimin e tij më të madh. Ajo dëshiron që programi bërthamor i Teheranit të ndalet plotësisht dhe lajmet se Biden mund t’i japë një shtysë të re marrëveshjes nuk do të jetë i mirëpritur.

Irani thotë se aktivitetet bërthamore kanë qenë gjithmonë tërësisht paqësore, por fuqitë perëndimore dhe mbikëqyrësi global bërthamor nuk janë aspak të bindur.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Shkon në 36 numri i viktimave në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë. Si ndodhi sulmi

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PSE-së? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

TË FUNDIT

Shkon në 36 numri i viktimave në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë. Si ndodhi sulmi

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PSE-së? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?