Kontesti Izrael-Palestinë, Biden: Mbështesim zgjidhjen me dy shtete

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ai e tha përpara izraelitëve dhe e përsëriti përpara palestinezëve: Shtetet e Bashkuara mbështesin zgjidhjen me dy shtete të konfliktit Izrael-Palestinë.

Presidenti amerikan Joe Biden e mbylli turin e tij në Lindjen e Mesme në Betlehem, me një mesazh shprese.

“Duhet të ketë një horizont politik të cilin palestinezët duhet ta shohin, ose ta ndjejnë. Nuk mund të lejojmë që errësira të vjedhë të ardhmen e shumë njerëzve që kanë punuar kaq gjatë. Ndaj, edhe nëse terreni nuk është i përshtatshëm për të rinisur negociatat, Shtetet e Bashkuara nuk do të heqin dorë nga përpjekjet për të afruar izraelitët dhe palestinezët me njëri-tjetrin”, u shpreh ai.

Pas muajsh të tërë tensionesh dhe dhune mes palëve, presidenti palestinez Mahmoud Abbas i ka bërë thirrje Izraelit për paqe. Sikurse Biden, ai kërkoi drejtësi për vrasjen e gazetares amerikano-palestineze majin e kaluar nga trupat izraelite.

“Sa i takon vrasjes së gazetares martire Shireen Abu Akleh, vrasësit duhet të mbahen përgjegjës, pasi mungesa e drejtësisë do të çojë në përshkallëzimin e situatës nga njëra anë dhe në humbjen e shpresës për një të nesërme më të mirë nga ana tjetër”, tha Abbas.

Pasi vizitoi territoret palestineze, Biden u drejtua për në aeroportin e Tel Avivit, ku presidenti dhe kryeministri i Izraelit po prisnin ta takonin..

Presidenti i Shteteve të Bashkuara u drejtua për në Arabinë Saudite për një vizitë më të komplikuar, që nisi me një gjest pozitiv të Rijadit; hapjen e hapësirës ajrore për linjat izraelite.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...

TË FUNDIT

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...

Xhixha ‘gjunjëzon’ Partizanin, bardheblutë ngrenë flamurin në mes të fushës

Tirana ka mposhtur në derbi 2-0 Partizanin në ndeshjen e luajtur në Air Albania. Edhe pse me një lojtar më pak që prej minutave të...

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?