Ulet çmimi i grurit, arrin në nivelet e para luftës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ulet çmimi i grurit në nivelet e muajit shkurt, kohë kur lufta Rusi-Ukrainë nuk kishte nisur. Çmimet janë ulur pas marrëveshjes së arritur në Turqi për t’i hapur rrugë eksporteve të sigurta në botë.

Një kg apo një ton grurë shitet sot në bursë me çmimin e muajit shkurt. Çmimi është përgjysmuar, teksa në Turqi është arritur një marrëveshje të vërtetë mes Moskës dhe Kievit për të zhbllokuar sasinë që Ukraina nuk ka mundur ta zhvendosë për shkak të luftës.

Të dy shtetet kanë pranuar të firmosin veçmas marrëveshjen në Turqi, për të hapur në këtë mënyrë rrugët e sigurta na Odesa dhe dy porte të tjera që kontrollohen nga Ukraina.

Me këtë pakt, 25 milionë tonë drithëra do të shkojnë në tregjet globale.

Ulja e çmimit të grurit, i cili u dyfishua në mars pritet të ndikojë në uljen e çmimeve të produkteve të tjerë, të lidhura më të si mielli e buka, makaronat e ëmbëlsirat.

Zhbllokimi i rrugës tregtare në zonat e luftës është i rëndësishëm për tregun botëror, pasi Rusia dhe Ukraina prodhojnë së bashku rreth një të tretën e grurit që eksportohet rreth 60 milionë, nga 200 milionë tonë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Habit Sazan Guri: George Washington dhe George Bush ishin shqiptarë, e kanë pranuar

Ambientalisti, Sazan Guri, thotë se sipas disa fakteve historike, ish-presidentët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George Washington dhe George W. H. Bush ishin...

Petrina Mataj: Vetëm problemet shëndetësore mund të më ndajnë nga teknologjia

Mësuesja e IT-së Petrina Mataj, është shprehur se karrierën e saj me teknologjinë do e mbyllë vetëm nëse do të ketë probleme shëndetësore. Në një...

Edoardo Reja: Jemi të zhgënjyer, por i kam dhënë dinjitet Shqipërisë

Trajneri i kombëtares shqiptare, Edoardo Reja deklaroi pas ndeshjes me Islandën, e cila përfundoi në barazim 1-1, se ai, presidenti i FSHF, por edhe...

TË FUNDIT

Habit Sazan Guri: George Washington dhe George Bush ishin shqiptarë, e kanë pranuar

Ambientalisti, Sazan Guri, thotë se sipas disa fakteve historike, ish-presidentët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George Washington dhe George W. H. Bush ishin...

Petrina Mataj: Vetëm problemet shëndetësore mund të më ndajnë nga teknologjia

Mësuesja e IT-së Petrina Mataj, është shprehur se karrierën e saj me teknologjinë do e mbyllë vetëm nëse do të ketë probleme shëndetësore. Në një...

Edoardo Reja: Jemi të zhgënjyer, por i kam dhënë dinjitet Shqipërisë

Trajneri i kombëtares shqiptare, Edoardo Reja deklaroi pas ndeshjes me Islandën, e cila përfundoi në barazim 1-1, se ai, presidenti i FSHF, por edhe...

Stoltenberg: Nëse Rusia përdor armë bërthamore, do ketë pasoja të rënda

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se çdo përdorim i armëve bërthamore është i papranueshëm dhe se nëse Rusia i përdor ato,...

Zjarr në një magazinë në Sarandë, plagoset 59-vjeçari

Një magazinë elektroshtëpiakesh është përfshirë nga flakët mbrëmjen e së martës në qytetin e Sarandës. Zjarri ka rënë në kabinën e vendrojës, ku qëndronte shtetasi...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?