27 avionë luftarakë, Kina nis stërvitjen më të madhe ushtarake rreth Tajvanit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kina dha të mërkurën një paralajmërim të qartë për Tajvanin duke dërguar 27 avionë luftarakë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të ishullit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Tajvanit.

Ndërhyrja vjen teksa Kina po fillon stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë në detet përreth Tajvanit pas vizitës së politikanes amerikane Nancy Pelosi, shkruan CNN.

Ministria kineze e Mbrojtjes publikoi një hartë të gjashtë zonave përreth ishullit ku planifikon të kryejë stërvitje ajrore dhe detare, si dhe ushtrime me zjarr të drejtpërdrejtë, si pjesë e asaj që një zëdhënës e përshkroi si një “bllokadë”.

Anijet dhe avionët janë paralajmëruar të qëndrojnë jashtë zonave gjatë stërvitjeve. Tajvani tha se Kina po përpiqej të ndryshonte status quo-në në rajon.

Zyrtarja e lartë amerikane Nancy Pelosi bëri një vizitë të shkurtër por të diskutueshme në Tajvan, të cilin Kina e konsideron si një provincë të shkëputur.

Stërvitjet janë përgjigja kryesore e Pekinit, megjithëse ka bllokuar gjithashtu disa tregti me ishullin.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

TË FUNDIT

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...

Vritet me thikë një person në Maliq

Një person ka mbetur i vrarë me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Rëmbec të Maliqit. Viktima i identifikuar...


Sondazh