Pamje surreale të vullkanit në Islandë, qindra turistë shijojnë shpërthimin e llavës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shpërthimi i një vullkani në afërsi të Rejkjavik  të Islandës ka ofruar pamje spektakolare duke mbledhur me qindra turistë të cilët janë mahnitur nga pamjet e zjarrta

“Krateri është i hapur, shihet llava si shatërvan, ajo rrjedh duke shtyrë përpara rërën dhe tokën, është spektakolare, më pëlqen shumë” shprehet Anita

“Është e pabesueshme, duket e pavërtetë. Ngjyrat janë me të vërtetë të forta, është  sureale. Është shumë e bukur” thotë Marion turiste nga Franca

Për momentin nuk ka asnjë shtëllungë të rrezikshme të hirit, por ekspertët islandezë thonë se “është e mundur që ndotja  mund të vihet re më vonë për shkak të çlirimit të gazit”. Ata u kanë bërë thirrje turistëve të qëndrojnë sa më larg.

Islanda është një pikë e nxehtë sizmike me 32 sisteme vullkanike aktive.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

TË FUNDIT

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...

Vritet me thikë një person në Maliq

Një person ka mbetur i vrarë me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Rëmbec të Maliqit. Viktima i identifikuar...


Sondazh