Termocentrali bërthamor jashtë kontrollit, AI: Ukraina e Rusia po rrezikojnë civilët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë “është plotësisht jashtë kontrollit”.

Sipas shefit bërthamor të OKB-së, situata po bëhet çdo ditë e më e rrezikshme në uzinën e Zaporizhzhya në Ukrainën juglindore, të cilën trupat ruse e morën në fillim të marsit, menjëherë pasi filloi pushtimi i tyre në Ukrainë.

“Që çdo objekt bërthamor të funksionojë normalisht dhe në mënyrë të sigurt, ka një sërë parimesh dhe normash që duhen respektuar. Dhe kur shikojmë situatën  shumë unike që kemi në Zaporizhzhya, shohim se shumica e normave nëse jo të gjitha, po shkelen”, shprehet Rafael Grossi, Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike.

Grossi i ka bërë një lutje urgjente Rusisë dhe Ukrainës që të lejojnë ekspertët të vizitojnë kompleksin  për të stabilizuar situatën dhe për të shmangur një aksident bërthamor.

Diku tjetër në frontin e betejës, Ministria e Mbrojtjes ruse ka pretenduar se raketat e saj kanë shkatërruar një depo që përmbante armë të furnizuara nga Polonia në rajonin Lviv të Ukrainës.

Në të njëjtën ditë, ushtria e Ukrainës publikoi pamjet e forcave të saj duke lëshuar sistemet raketore HIMARS të furnizuara nga SHBA.

Në një raport të ri nga Amnesty International, të dyja palët janë kritikuar për rrezikimin e civilëve në taktikat e tyre luftarake.

Rusia me sulmet e saj pa dallim me raketa dhe Ukraina për vënien në rrezik të civilëve duke krijuar baza dhe sisteme të operimit të armëve në zonat e banuara.

Ndërkohë, presidenti i Ukrainës Zelenski ka falënderuar ministrin e Jashtëm të Estonisë për mbështetjen  që ka dhënë . Në veçanti për fondet shumë të nevojshme për rindërtimin e infrastrukturës së dëmtuar të Ukrainës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?