Dënimi i sportistes amerikane, SHBA dhe Rusia negociojnë shkëmbimin e të burgosurve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dënimi me 9 vjet burg i yllit të basketbollit amerikan Britney Griner nga një gjykatë ruse ka ngjallur dëshpërim të thellë në ligën femërore të NBA, në Shtetet e Bashkuara.

Lojtaret dhe trajnerja e ekpit Mercury Phoenix, ku Griner Militon, kanë deklaruar se kanë humbur dëshirën për të luajtur ndeshjet e kampionatit.

“Askush nuk donte të luante sot. Si mund të dalim në fushë dhe të luajmë me mendje të kthjellët në këtë situatë? I gjithë ekipi po qante përpara ndeshjes. Nuk mundet edhe ta nderojmë edhe të dalim e të luajmë njëkohësisht”, tha Skylar Diggins Smith, lojtare e Mercury Phoenix.

E konsideruar një nga lojtaret femra më të mira në botë, Griner u arrestua në shkurt në një aeroport të Moskës, pasi një sasi me vaj kanabisi u gjet në bagazhin e saj. sportistja kishte shkuar në Rusi për të luajtur me një klub lokal.

Ditën e premte, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi se Moska është e gatshme të diskutojë shkëmbimin e të burgosurve me Uashingtonin.

“Ne jemi gati ta diskutojmë çështjen, por brenda kanalit për të cilin kanë rënë dakord presidentët Putin dhe Biden. Është një kanal i posaçëm dhe pavarësisht çfarë thuhet në publik është i rëndësishëm”, u shpreh Lavrov.

Flitet se administrata amerikane është e gatshme t’i ofrojë Moskës Viktor Bout, i njohur si “tregtari i vdekjes”, i cili po vuan një dënim 25-vjeçar në Shtetet e Bashkuara për trafik armësh.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

TË FUNDIT

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?