Japonia i kërkon Kinës të ndalë menjëherë stërvitjen ushtarake rreth Tajvanit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Japonia dëshiron anulimin e menjëhershëm” të stërvitjeve ushtarake të Kinës, tha kryeministri Fumio Kishida.

Duke folur me gazetarët pas takimit me politikanen e lartë amerikane Nancy Pelosi mëngjesin e së premten, Kishida tha se stërvitjet ushtarake ishin një “problem serioz që ndikon në sigurinë tonë kombëtare dhe sigurinë e qytetarëve tanë”.

“I thashë Pelosit se ne kemi bërë thirrje për anulimin e menjëhershëm të stërvitjeve ushtarake,” tha ai.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë tha të enjten se pesë raketa kineze që u hodhën atë ditë ranë në zonën ekskluzive ekonomike të vendit – megjithëse Kina thotë se ujërat në këtë zonë të veçantë në lindje të Tajvanit nuk janë përcaktuar.

Kina nisi një stërvitje të madhe rreth Tajvanit, një ditë pas vizitës në ishull të zyrares së lartë amerikane, Nancy Pelosi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

TË FUNDIT

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?