Koreja e Veriut gati të dërgojë 100,000 trupa drejt Ukrainës – po tani?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Është pak të thuash se një aleancë mes këtyre 2 fuqive bërthamore, në një kohë kur perëndimi nuk guxon të kalojë një ushtarë të vetëm përtej kufirit ukrainas, të dërgon drithërima në momentin e parë që e lexon.

Dhe në fakt, ky ‘pakt i heshtur’ nuk ka si të mos e ndryshojë sadopak peizazhin gjeopolitik, pas një ndërhyrjeje kaq direkte në luftë nga një shtet i tretë, si Korea e Veriut, që tashmë po raportohet se mund të dërgojë mbi 100,000 trupa drejt Ukrainës.

Shumë po e quajnë lëvizjen e Putin një ‘hap të dëshpëruar’ pas raporteve se rreth 1/3 e kapaciteteve ushtarake ruse mund të jenë asimiluar në luftë.

Sidoqoftë, ka po aq mundësi që Kremlin të jetë duke u përpjekur të ruajë sa më shumë jetë rusësh të jetë e mundur.

Dhe skenari i tretë dhe më i frikshëm, është që mbase, ky mund të jetë një sinjal dhe një mesazh paralajmërues për botën, rreth kësaj aleancë aspak të çuditshme por tejet të papritur mes dy autokracive që nuk e kanë fshehur kurrë antagonizmin e tyre ndaj Perëndimit.

Në reagimin e tij ndaj këtyre deklaratave, koloneli rus Igor Korotchenko i tha televizionit shtetëror rus se: “Ne nuk duhet të kemi turp të pranojmë dorën e shtrirë ndaj nesh nga Kim Jong-un”.

Koreja e Veriut e ka bërë të qartë se është e gatshme të ndihmojë në luftën e Rusisë, njoftoi agjencia e lajmeve ruse Rossyia-1.

Kjo do të përfshinte sigurimin e një force të madhe luftarake në këmbim të grurit dhe energjisë ruse që do të furnizonin ekonominë e goditur të Kim Jon-Un.

Ndërkohë, Koreja e Veriut ka pohuar përmes ‘kanaleve të saj diplomatike’ se përveç sigurimit të ndërtuesve për të riparuar dëmet e luftës, ajo është e gatshme të furnizojë një forcë të madhe luftarake në “një përpjekje për të prishur ekuilibrat në favor të Moskës”, raportoi agjencia e lajmeve ruse Regnum.

Ata do t’i bashkohen fillimisht forcave të Republikës Popullore pro-ruse të Donetskut dhe asaj të Luhanskut, të cilat Kim Jong-Un i ka njohur së fundmi si të pavarura.

Lidhjet midis Rusisë dhe Koresë së Veriut datojnë që nga viti 1948, kur Bashkimi Sovjetik u bë vendi i parë që njohu zyrtarisht DPRK-në. Gjatë luftës koreane, Ushtria Popullore Koreane u mbështet nga BRSS.

Marrëdhëniet midis dy vendeve vazhduan edhe pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, ku Vladimir Putin i dha edhe më shumë rëndësi kur u zgjodh president në vitin 2000.

Kur Putini filloi pushtimin e tij në Ukrainë më 24 shkurt, Koreja e Veriut ishte një nga 5 vendet që votuan kundër rezolutës së Kombeve të Bashkuara që dënonte pushtimin.

Koreja e Veriut u bë gjithashtu vendi i tretë që njohu pavarësinë e shteteve separatiste të Republikave të Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën Lindore – territor i pushtuar nga forcat ruse gjatë pushtimit.

Ukraina reagoi duke ndërprerë të gjitha marrëdhëniet diplomatike me Korenë e Veriut.

Putin dhe Kim ishin takuar për herë të fundit në vitin 2019.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Porti i Durrësit, Berisha: Rama dha 1.5 mln metër katror truall pa garë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar me akuzat në drejtim të kryeministrit Edi Rama, në lidhje me projektin për Portin e Durrësit,...

Begaj në Prishtinë: Liberalizimi i vizave për Kosovën, premtim i vonuar

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj deklaroi se liberalizimi i vizave për Kosovën është një premtim i vonuar. Deklaratën, Begaj e dha këtë të hënë në...

Osmani: Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë traktat për mbrojtje të ndërsjellë

"Është me rëndësi që me Shqipërinë të kemi një traktat për mbrojtje të ndërsjellë, për të cilin në mënyrë reciproke do të reagojmë në...

TË FUNDIT

Porti i Durrësit, Berisha: Rama dha 1.5 mln metër katror truall pa garë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar me akuzat në drejtim të kryeministrit Edi Rama, në lidhje me projektin për Portin e Durrësit,...

Begaj në Prishtinë: Liberalizimi i vizave për Kosovën, premtim i vonuar

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj deklaroi se liberalizimi i vizave për Kosovën është një premtim i vonuar. Deklaratën, Begaj e dha këtë të hënë në...

Osmani: Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë traktat për mbrojtje të ndërsjellë

"Është me rëndësi që me Shqipërinë të kemi një traktat për mbrojtje të ndërsjellë, për të cilin në mënyrë reciproke do të reagojmë në...

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?