SHBA dënon stërvitjen ushtarake të Kinës rreth Tajvanit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtëpia e Bardhë dënoi “sulmet me raketa precize” të Kinës të cilat gjatë ditës së enjte preken ujërat jashtë brigjeve të Tajvanit.

Pekini i kreu sulmet si pjesë e stërvitjeve ushtarake që kanë ngritur tensionet në rajon në nivelin më të lartë në dekada. Aksioni erdhi pas një vizite në Tajvan të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

“Kina ka zgjedhur të reagojë dhe të përdorë vizitën e Kryetares si një pretekst për të rritur aktivitetin provokues ushtarak rreth ngushticës së Tajvanit. Ne nuk do të kërkojmë, e as nuk duam një krizë. Në të njëjtën kohë, nuk do të pengohemi nga operimi në dete dhe qiejt në përputhje me ligjin ndërkombëtar, siç kemi bërë për dekada, duke mbështetur Tajvanin dhe duke mbrojtur një rajon  të lirë dhe të hapur”, u shpreh zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby.

Kirby shtoi se Sekretari amerikan Mbrojtjes, Lloyd Austin ka urdhëruar anijen  Ronald Reagan dhe anije të tjera që të qëndrojnë në stacion “për të monitoruar situatën”.

Ai gjithashtu njoftoi se një test i planifikuar për këtë javë është vendosur që të zhvillohet pavarësisht tensioneve.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi është shprehur  se Kina nuk do të izolojë Tajvanin duke penguar zyrtarët amerikanë të udhëtojnë në ishull.

Ajo i bëri komentet në Tokio, pjesa e fundit e turneut të saj në Azi, ku u takua me kryeministrin japonez Fumio Kishida.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Osmani: Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë traktat për mbrojtje të ndërsjellë

Është me rëndësi që me Shqipërinë të kemi një traktat për mbrojtje të ndërsjellë, për të cilin në mënyrë reciproke do të reagojmë në...

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

TË FUNDIT

Osmani: Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë traktat për mbrojtje të ndërsjellë

Është me rëndësi që me Shqipërinë të kemi një traktat për mbrojtje të ndërsjellë, për të cilin në mënyrë reciproke do të reagojmë në...

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?