‘Në SHBA nuk ka vend për urrejtje’, Biden dënon vrasjen e katër myslimanëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti Joe Biden reagoi dhe dënoi vrasjet e katër myslimanëve në shtetin e Nju Meksikos, vrasje të cilat sipas policisë mund të jenë një krim urrejtjeje dhe mund të kenë lidhje mes tyre.

Reagimi erdhi pas ngjarjes së 1 gushtit ku në qytetin Albuquerque, u vra një djalë i ri, pjesë e komunitetit musliman.

“Jam i zemëruar dhe i pikëlluar nga vrasjet e tmerrshme të katër burrave myslimanë në Albuquerque. Ndërsa presim një hetim të plotë, lutjet e mia janë me familjet e viktimave dhe administrata ime mbështet fuqishëm komunitetin mysliman. Këto sulme urrejtjeje nuk kanë vend në Amerikë”, u shpreh i Kreu i Shtëpisë së Bardhë, në një postim në rrjetin social Twitter.

Sipas Albuquerque Journal, 27-vjeçari Muhammed Afzaal Hussain u qëllua dhe u vra më 1 gusht, ndërsa 41-vjeçari Aftab Hussein u vra më 26 korrik. Të dy ishin nga Pakistani dhe anëtarë të së njëjtës xhami.

Autoritetet bënë me dije se po punojnë për të përcaktuar nëse vrasjet e katër shtetasve muslimanë të ndodhura në nëntë muajt e fundit, kanë lidhje mes tyre.

Ndërsa autoritetet përsëritën kërkesën që të gjithë ata që kanë informacion për vrasjet të kontaktojnë policinë, u raportua se masat e sigurisë u shtuan në zona të caktuara të  qytetit ku banon komuniteti mysliman.

Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), Organizata më e madhe e të Drejtave Civile myslimane në vend, rriti shpërblimin në 10,000 nga 5,000 dollarë për informacionin që çon tek i dyshuari ose të dyshuarit që lidhet me vrasjet.

Policia konfirmoi se personi ose personat që vranë shtetasit muslimanët në nëntë muajt e fundit ,mund të jenë i njëjti individ ose individë.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?