Armëpushimi Izrael-Palestinë, qytetarët harrojnë luftimet, i rikthehen jetës normale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërsa armëpushimi vijon të mbajë, kufizimet në komunitetet në jug të Izraelit janë hequr dhe impiantet energjetike në Gaza janë rihapur.

Ndërkohë, familjet palestineze po përpiqen të ngrenë streha në rrënojat e shtëpive të tyre, pas bombardimeve intensive izraelite në tre ditët e fundit në Rripin e Gazës.

Ndërsa në pjesën jugore të Izraelit, e cila u bombardua nga raketat e Xhihadit Islamik Palestinez, njerëzit kanë lënë strehat dhe janë kthyer në zyrat e tyre, në qendra tregtare dhe parqe.

Në Gaza, rrugët kanë qenë të mbushura me njerëz, me trafik të ngarkuar dhe tregtarë.

“Ne e morëm lajmin e armëpushimit me gëzim dhe lumturi dhe u kthyem në punën tonë. Nuk duam më gjakderdhje dhe falë Zotit kemi mundur të hapim dyert e dyqanit tonë”, shprehet një tregtar.

Ndërkohë, në Ashkelon, njerëzit kanë mbushur plazhet, të lumtur që luftimet mbaruan. Ata shprehen se bombardimet kanë qenë diçka shqetësuese për të dyja palët dhe urojnë që qetësia të vijojë.

“Është mirë që luftimet mbaruan, por neve na u desh të vazhdonim derisa ata të kuptonin se nuk kishte kuptim të sulmonin qytetarët e Izraelit”, thotë Yan Elkin, banor i Ashkelonit.

Izraeli deklaron se e nisi operacionin e tij ushtarak si përgjigje ndaj një kërcënimi direkt e të menjëhershëm nga militantët e Xhihadit Islamik Palestinez, por pyetje të shumta janë ngritur mbi natyrën e këtij kërcënimi.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?