Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, si një justifikim për t’u përgatitur për një pushtim të ishullit të vetëqeverisur.

Wu u shpreh në një konferencë për shtyp në Taipei se Tajvani nuk do të frikësohej, edhe pse stërvitjet ushtarake të Kinës vazhdojnë, shkruan Reuters.

“Kina ka përdorur stërvitjet për t’u përgatitur për pushtimin e Tajvanit. Po kryen stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë, lëshime raketash si dhe sulme kibernetike, një fushatë dezinformimi në një përpjekje për të dobësuar moralin publik në Tajvan”, theksoi Wu, duke kërkuar mbështetjen ndërkombëtare për të ruajtur paqen dhe stabilitetin.

Presidenti amerikan Joe Biden, në komentet e tij të para publike për këtë çështje që nga vizita e Pelosit, tha të hënën se ishte i shqetësuar për veprimet e Kinës në rajon, por nuk ishte i shqetësuar për Tajvanin.

“Jam i shqetësuar se ata po lëvizin, por unë mendoj se ata nuk do të bëjnë asgjë më shumë”, u tha prsidenti gazetarëve në Delaware, teksa i referohej Kinës.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dështon eksperimenti kimik, 15 të plagosur shpërthimi i papritur në Spanjë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë, ku 15 persona kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një fuqie me azot të lëngshëm,...

Yjet e rokut shesin repertorin/ Collins e grupi Genesis firmosin akordin 300 mln $

Këngëtari i njohur Phil Collins dhe shokët e grupit të tij Genesis shitën të drejtat e muzikës së tyre në kuadër të një marrëveshjeje...

Skandali në botën e shahut, Carlsen mposhtet nga një 19-vjeçar dhe e akuzon për hile

E kishte cilësuar si një përballje sa për statistikë, por Magnus Carlsen kampioni i botës në shah mbeti i shtangur nga një adoleshent 19-vjeçar. Hans...

TË FUNDIT

Dështon eksperimenti kimik, 15 të plagosur shpërthimi i papritur në Spanjë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë, ku 15 persona kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një fuqie me azot të lëngshëm,...

Yjet e rokut shesin repertorin/ Collins e grupi Genesis firmosin akordin 300 mln $

Këngëtari i njohur Phil Collins dhe shokët e grupit të tij Genesis shitën të drejtat e muzikës së tyre në kuadër të një marrëveshjeje...

Skandali në botën e shahut, Carlsen mposhtet nga një 19-vjeçar dhe e akuzon për hile

E kishte cilësuar si një përballje sa për statistikë, por Magnus Carlsen kampioni i botës në shah mbeti i shtangur nga një adoleshent 19-vjeçar. Hans...

Derbi Partizani-Tirana/ Bilanci favorizon të kuqtë, Colella vlerëson kundërshtarin

Derbi Partizani-Tirana është kryendeshja e javës së 6 të Superligës Shqiptare, me të dyja klubet të cilat tashmë kanë thyer heshtjen. Përgjatë gjithë këtyre...

Festë në ‘Sheshin e Kuq’, Putin: Qytetarët e 4 rajoneve zgjodhën Rusinë

Disa qindra persona u mblodhën mbrëmjen e së premtes në Sheshin e Kuq, për të festuar aneksimin e territoreve ukrainase. Presidenti rus u rrethua nga...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?