Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit.

Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena ka zënë vendin e parë.

Në dhjetë vendet e para dominuan qytetet e Evropës Perëndimore, të cilat përbëjnë gjysmën e listës.

Kopenhagën pason Vjenën në vendin e dytë, me Cyrihun që zë vendin e tretë bashkë me Kalgarin në Kanada.

Jo shumë prapa është Gjeneva në numrin gjashtë, e ndjekur nga Frankfurti në numrin shtatë. Amsterdami siguroi numrin nëntë.

Raporti thotë se qytetet me përmasa të mesme në vendet më të pasura prireshin të dilnin jashtëzakonisht mirë në sondazh.

Por këtë vit, dhjetë qytetet më të mira janë gjithashtu ato që kanë arritur “të kthehen në normalitet” me më pak kufizime për COVID-19.

Falë evolucionit pozitiv të vazhdueshëm të pandemisë, rezultati mesatar global i jetëgjatësisë është rikuperuar gjithashtu nga 69.1 në 73.6 që nga viti i kaluar. Kjo është shumë afër niveleve të para-pandemisë që u ulën në 75.9.

Si u gjykua ‘jetueshmëria’ e një qyteti?

Koncepti i jetueshmërisë vlerëson se cilat qytete në mbarë botën ofrojnë kushtet më të mira të jetesës.

Raporti përcakton sasinë e sfidave që mund t’i paraqiten një individi në çdo vend të caktuar dhe më pas krahason rezultatet ndërmjet vendndodhjeve.

Çdo qyteti i është caktuar një vlerësim për ‘komoditet relativ’ për mbi 30 faktorë në pesë kategori të përgjithshme: stabilitet, kujdes shëndetësor, kulturë dhe mjedis, arsim dhe infrastrukturë.

Vjena, për shembull, shënoi një rezultat afër përsosmërisë me 99.1 (nga 100) në indeksin e saj përfundimtar; 100.0 në stabilitet, 100.0 në shëndetësi, 96.3 në kulturë dhe mjedis, 100.0 në arsim dhe 100.0 në infrastrukturë.

Sa i përket fundit të listës, Damasku në Siri (172), Lagos në Nigeri (171) dhe Tripoli në Libi (170) vazhdojnë të mbeten prapa.

Raporti ia atribuon rezultatet e tyre përkatëse trazirave sociale, terrorizmit dhe konfliktit në secilin prej vendeve.

10 qytetet në fundin e listës ishin:

  1. Teherani
  2. Douala
  3. Harare
  4. Dhaka
  5. Port Moresbi
  6. Karaçi
  7. Algjeria
  8. Tripoli
  9. Lagos
  10. Damasku

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?