Dollari në rritje, euro u dobësua me 0.2 për qind 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dollari filloi një trajektore rritëse në tregtinë në Londër sot, pasi disa zyrtarë të Rezervës Federale të SHBA (FED) hodhën poshtë idenë se të dhënat e inflacionit të kësaj jave në SHBA mund të inkurajojnë bankën qendrore të ngadalësojë shtrëngimin e politikës monetare.

Indeksi i dollarit, i cili mat vlerën e monedhës amerikane kundrejt rivalëve të saj kryesorë, u rrit me 0.2 për qind në ditë, në 105.28 pikë, pas katër ditësh humbje që e uli atë me 1.2 për qind nga java e kaluar, raporton Reuters.

Euro ra 0.2 për qind në 1.0295 dollarë dhe paundi britanik u ul me 0.3 për qind në 1.2175 dollarë, me reagimin e tregut ndaj statistikave që tregonin se PBB-ja e Britanisë ra me 0 në qershor, duke munguar 1 për qind, më pak se sa pritej.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?