Dy prodhues presin miratimin për vaksinat e reja anti-COVID 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pfizer dhe Moderna kanë zhvilluar tashmë një vaksinë të modifikuar kundër COVID-19 që përmban një lloj mikron të virusit.

Procedura e miratimit është në pritje dhe në vjeshtë supozohet të jenë në dispozicion të qytetarëve në mbarë botën. Vaksinat që janë në dispozicion tani janë bërë nga lloji origjinal, i Wuhan-it, dhe duke qenë se virusi ka mutuar disa herë efektiviteti i tyre zvogëlohet, pavarësisht se ato gjithsesi mbrojnë nga format e rënda të sëmundjes.

Prandaj mjekët rekomandojnë që të moshuarit dhe pacientët me sëmundje të rënda kronike, të marrin dozën e katërt në këtë valë vere. Për pjesën tjetër, rekomandohet të presin vaksinat e reja që do të dalin rreth sezonit të vjeshtës.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi më 9 gusht se ka filluar testimin e vaksinës Pfizer/Bayontec, e cila është përshtatur kundër shtameve të reja të COVID-19.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Sot nis viti i ri shkollor në Kosovë pas 5 javësh grevë

Pas pezullimit të grevës pesë javore, sot fillon mësimi në të gjitha nivelet e arsimit para-universitar në Kosovë. Viti i ri shkollor duhej të fillonte...

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

TË FUNDIT

Sot nis viti i ri shkollor në Kosovë pas 5 javësh grevë

Pas pezullimit të grevës pesë javore, sot fillon mësimi në të gjitha nivelet e arsimit para-universitar në Kosovë. Viti i ri shkollor duhej të fillonte...

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?