Masa të reja anti-COVID në Amerikë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë lehtësuar masat anti-COVID.

Ato kanë hequr rekomandimin për qytetarët amerikanë që të izolohen nëse bien në kontakt të ngushtë me një person të infektuar, raporton CNN. Agjencia amerikane e shëndetësisë njoftoi gjithashtu se mbajtja e një distancë prej të paktën dy metrash nga të tjerët nuk është më e detyrueshme.

CDC shpjegoi se vendosi t’i bënte këto ndryshime sepse për më shumë se dy vjet e gjysmë që nga fillimi i pandemisë, pothuajse e gjithë popullata amerikane ka fituar njëfarë niveli imuniteti, qoftë nëpërmjet vaksinimit ose nga infeksioni.

Rekomandimi për të mbajtur maska ​​në ambiente të mbyllura ende vlen në rreth gjysmën e vendit, ku mendohet se ka një shkallë të lartë të transmetimit në komunitet.

Rekomandimet e CDC-së vlejnë për të gjithë qytetarët amerikanë, por ndryshimet mund të jenë veçanërisht të rëndësishme për shkollat, të cilat fillojnë mësim këtë muaj në shumë pjesë të vendit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?