‘Përvoja traumatike’ e pacientëve me linë e majmunit në SHBA

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SHBA e shpalli linë e majmunëve një emergjencë të shëndetit publik në fund të javës së kaluar.

Në një bisedë private të përditshme në Zoom, meshkujt homoseksualë që janë prekur nga lija e majmunit krahasojnë përvojat.

Ata kanë ndarë këshilla se si menaxhohet dhimbja që përkeqësohet me çdo flluskë të re në trup dhe. Sipas tyre gjatë kohës që kanë qenë të infektuar me linë e majmunit kanë qenë të paaftë për të kryer ndonjë aktivitet.

Rasti i parë i lisë së majmunëve në SHBA këtë vit u zbulua më 18 maj në shtetin e Massachusetts. Që atëherë, më shumë se 10 mijë raste janë raportuar në të gjithë vendin, në çdo shtet përveç Wyoming.

Ata që kanë kaluar tashmë një periudhë të virusit do të dëshironin që ndihma të kishte ardhur shumë më shpejt.

“Është një përvojë shumë traumatike,” tha Jeffrey Galaise, i cili drejton takimet e Zoom. “Unë jam një person që e kam kaluar këtë.”

“Nëse nuk e keni përjetuar nuk e keni idenë se çfarë lloj dhimbjeje është kjo dhe ajo që të lodh më shumë është burokracia për të marrë ndihmën e nevojshme për të kaluar sëmundjen,” – shtoi ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?