Salman Rushdie nuk mund të flasë, rrezikon njërin sy

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkrimtari Salman Rushdie u godit me thikë në Nju Jork ndërsa po mbante një fjalim në skenën e një amfiteatri.

Aktualisht Rushdie nuk mund të flasë dhe rrezikon të humbasë njërin sy, raporton BBC.

Shkrimtari ka vuajtur prej vitesh kërcënime me vdekje nga islamistët pasi shkroi “Vargjet Satanike”, botuar në 1988.

Policia arrestoi një të dyshuar të quajtur Hadi Matar, 24 vjeç, nga Fairview, Nju Xhersi.

Rushdie u godit me thikë të paktën një herë në qafë dhe në bark, thanë autoritetet. Ai u dërgua në një spital në Erie, Pensilvani, me helikopter.

“Salman ka të ngjarë të humbasë njërin sy, nervat në krahun e tij janë prerë dhe mëlçia e tij është goditur me thikë dhe dëmtuar,” tha një zëdhënës i shkrimtarit.

Sipas dëshmitarëve okularë u deshën 5 burra për të larguar agresorin i cili vazhdonte sulmonte shkrimtarin edhe pasi ai ishte i shtrirë në tokë.

Personat e pranishëm mundën t’i jepnin ndihmën e parë duke bërtitur se ende kishte puls, ndërsa mbajtën sulmuesin me forcë, i cili më pas u arrestua nga policia.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kurti: Pas 1 nëntorit, targat e tjera përveç RKS do jenë të paligjshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për barrikadat e krijuara në veri të vendit gjatë vitit të kaluar, në pikat kufitare Bërnjak e...

Viti 2021 në Apoloni, nga 141 mijë vizitorë, 93 mijë të huaj

Një numër i lartë turistësh është shënuar edhe në këto ditë shtatori në parkun arkeologjik të Apolonisë. Sipas punonjësve të parkut ajo që vihet...

Pse referendumi i sotëm rrezikon ‘fillimin e fundit të luftës’ në Ukrainë?

A do të munden Ukraina dhe Perëndimi ta vazhdojnë këtë luftë pas rezultateve të sotshme të referendumit rus? Me referendumin që po zhvillohet që prej...

TË FUNDIT

Kurti: Pas 1 nëntorit, targat e tjera përveç RKS do jenë të paligjshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për barrikadat e krijuara në veri të vendit gjatë vitit të kaluar, në pikat kufitare Bërnjak e...

Viti 2021 në Apoloni, nga 141 mijë vizitorë, 93 mijë të huaj

Një numër i lartë turistësh është shënuar edhe në këto ditë shtatori në parkun arkeologjik të Apolonisë. Sipas punonjësve të parkut ajo që vihet...

Pse referendumi i sotëm rrezikon ‘fillimin e fundit të luftës’ në Ukrainë?

A do të munden Ukraina dhe Perëndimi ta vazhdojnë këtë luftë pas rezultateve të sotshme të referendumit rus? Me referendumin që po zhvillohet që prej...

Pasioni për pikturat nudo, vajza nga Korça që hedh në telajo imazhet bardh e zi

Kjo është Joana Mati, 20-vjeçarja nga Korça që eksperimenton me lapsin dhe letrën. Dëshira i ka lindur që e vogël, por vetëm pak kohë...

Ansi Agolli: T’i lëmë kohë kombëtares të vijë në formën e duhur

Lojtarët pavarësisht se mund të luajnë në skuadra me emër dhe që kanë bërë histori në Europë, janë sidoqoftë të rinj dhe kanë nevojë...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?