Papa thirrje për ndihmë urgjente për parandalimin e urisë në Somali 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Papa Françesku tha se lufta në Ukrainë ka larguar vëmendjen nga problemi i urisë në botë dhe bëri thirrje për ndihmë urgjente ushqimore për të parandaluar urinë në Somali.

“Njerëzit e këtij rajoni, të cilët tashmë po jetojnë në kushte shumë të pasigurta, tani janë në rrezik për jetën për shkak të thatësirës”, tha ai në një fjalim të dielën në Sheshin e Shën Pjetrit, duke iu referuar Bririt të Afrikës, raportoi Reuters.

Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO) tha këtë muaj se mund të shpallë zyrtarisht urinë në tetë rajone të Somalisë muajin e ardhshëm nëse bagëtitë vazhdojnë të ngordhin, çmimet e mallrave kryesore vazhdojnë të rriten dhe ndihma humanitare nuk arrin të shkojë te më të rrezikuarit.

Në fjalimin e tij drejtuar besimtarëve dhe turistëve në shesh, Papa Françesku donte të tërhiqte vëmendjen për atë që ai tha se ishte një krizë e rëndë humanitare që ka prekur Somalinë dhe disa zona të vendeve kufitare.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Qyteti që evropianët u përpoqën ta fshihnin

Zimbabveja e Madhe është emri i mbetjeve të gjera prej guri të një qyteti antik të ndërtuar midis viteve 1100 dhe 1450 të erës...

Rrjedhje nga gazsjellësit rusë, autoritetet gjermane: Akt sabotazhi

Autoritetet në Gjermani dhe Danimarkë kanë nisur hetimet për rrjedhjen masive të gazit nga gazsjellësit “Rrjedha e Veriut” 1 dhe 2. Njollat e gazit u...

Fermerët e Elbasanit pa treg, prodhimi ka mbetur stok

Edhe pse ky vit cilësohet si i mbarë për rendimentin e prodhimit të rrushit, fermerët që merren me këtë kulturë në fshatin Vreshtan të...

TË FUNDIT

Qyteti që evropianët u përpoqën ta fshihnin

Zimbabveja e Madhe është emri i mbetjeve të gjera prej guri të një qyteti antik të ndërtuar midis viteve 1100 dhe 1450 të erës...

Rrjedhje nga gazsjellësit rusë, autoritetet gjermane: Akt sabotazhi

Autoritetet në Gjermani dhe Danimarkë kanë nisur hetimet për rrjedhjen masive të gazit nga gazsjellësit “Rrjedha e Veriut” 1 dhe 2. Njollat e gazit u...

Fermerët e Elbasanit pa treg, prodhimi ka mbetur stok

Edhe pse ky vit cilësohet si i mbarë për rendimentin e prodhimit të rrushit, fermerët që merren me këtë kulturë në fshatin Vreshtan të...

Ndeshja Shqipëri-Islandë, policia tregon rrugët që bllokohen në kryeqytet

Policia e Tiranës ka hartuar një plan masash për ruajtjen e rendit dhe sigurisë, para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes së futbollit midis...

Kurti: Pas 1 nëntorit, targat e tjera përveç RKS do jenë të paligjshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për barrikadat e krijuara në veri të vendit gjatë vitit të kaluar, në pikat kufitare Bërnjak e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?