Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5 persona të vdekur, 15 të plagosur dhe disa të tjerë të zhdukur në qytetin port të Ekuadorit.

Shpërthimi i të dielës dëmtoi shtëpitë në Guayaquil, thanë autoritetet. Në llogarinë e saj në Twitter, Zyra e Prokurorit të Ekuadorit tha se agjentët po mblidhnin prova për të përcaktuar shkakun dhe motivin e sulmit në lagjen Cristo del Consuelo.

Ministri i Brendshëm Patricio Carrillo shkroi në Tëitter se krimi i organizuar në Ekuador po sulmon.

“Dhuna e së dielës është një shpallje lufte kundër shtetit. Ose bashkohemi për ta përballuar ose çmimi do të jetë edhe më i lartë për shoqërinë”, ka shkruar ai.

Në Guayaquil, 270 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit Quito ka pasur të shtëna dhe vrasje të shpeshta nga anëtarët e bandave rivale që besohet se kanë lidhje me trafikun kombëtar dhe ndërkombëtar të drogës.

Dhjetëra u vranë vitin e kaluar në masakrat brenda burgut më të madh shtetëror në qytet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?