Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Stuhia tropikale Meari po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës.

Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të shtunës, ndërsa e gjithë fundjava është shoqëruar me reshje të dendura shiu.

Autoritetet kanë nxjerrë një urdhër për evakuimin e më shumë se 72 mijë banorëve në disa pjesë të Shizuokës, për shkak të paralajmërimeve për përmbytje dhe rrëshqitje të dheut.

Zona e Tokios është përfshirë nga reshje të vazhdueshme shiu që prej mëngjesit. Autoritetet lëshuan paralajmërime për dallgë më të larta se zakonisht në zonat bregdetare të kryeqytetit japonez dhe rajonet përreth.

Stuhia Meari ka sjellë erë me shpejtësi deri në 45 metra për orë. Stuhia tashmë pritet të zhvendoset në veri të Japonisë dhe më pas në Lindje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...

Incidente në derbin Partizani-Tirana, portieri i bardhebluve goditet nga tifozeria

Incidente të rënda kanë shoqëruar derbin Partizani-Tirana që po luhet në ‘Air Albania’ që nga ora 19:00. Ndërsa Tirana udhëheq 0-2 në derbi, tifozët kanë...

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...

TË FUNDIT

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...

Incidente në derbin Partizani-Tirana, portieri i bardhebluve goditet nga tifozeria

Incidente të rënda kanë shoqëruar derbin Partizani-Tirana që po luhet në ‘Air Albania’ që nga ora 19:00. Ndërsa Tirana udhëheq 0-2 në derbi, tifozët kanë...

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?