Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat afganë nuk para afrohen.

Disa qindra mijëra vajzave dhe grave të reja si Nafesa u është mohuar e drejta për arsim, që kur talebanët rimorën pushtetin një vit më parë. Por, etja e tyre për të mësuar nuk është shuar.

“Unë shkoj edhe në medrese, ndaj mund t’u përgjigjem pyetjeve të vëllait tim. Shkoj atje në mëngjes dhe kthehem në shtëpi pas mesdite. Bëj që ai të mos ketë dyshime. Ai mund të më bëjë pyetje dhe nëse unë nuk arrij t’i përgjigjem, atëherë ai do ta kuptojë”, thotë ajo.

Në mënyrën më mizore, shkollat për vajzat në shumë rajone të Afganistanit nuk janë lejuar të hapen. Por shkolla të fshehta janë krijuar në dhomat e shtëpive të zakonshme.

“Nuk doja që këto vajza të bëheshin si unë, ato duhet të kenë një të ardhme më të mirë. Aktualisht, shumë vajza të mitura detyrohen të martohen. Unë u martova që 12 vjeç. Luftova shumë që të arsimohesha dhe nuk dua që ato të përjetojnë të njëjtën gjë”, shprehet Tamkin, mësues.

Në tërësi, mësuesit afganë thonë se Islami nuk e justifikon ndalimin e vajzave që të shkollohen.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?