73 milionë dollarë fruta dhe perime kalben në Britani 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhjetëra miliona paund fruta dhe perime të freskëta janë lënë të kalben në fushat e Mbretërisë së Bashkuar pasi fermerët nuk mund të tërheqin mjaftueshëm punëtorë, njësoj si kriza e kostos së jetesës përkeqësohet.

Rreth 22 milionë paund (27 milionë dollarë) fruta dhe perime u kalbën në gjysmën e parë të vitit 2022 për shkak të mungesës së fuqisë punëtore, sipas një sondazhi nga Unioni Kombëtar i Fermerëve (NFU), i cili numëron afro 200 kultivues, raporton Bloomberg.

Meqenëse sondazhi mbuloi një të tretën e sektorit të hortikulturës, vlerësohet se humbja totale ka të ngjarë të kalojë 60 milion £ (73 milion dollarë), në një kohë kur çmimet e dyqaneve po rriten me një ritëm rekord.

Ndonëse edhe sektorët e tjerë të ekonomisë kanë mungesë të personelit, problemi mendohet të jetë shumë më i madh në industrinë e bujqësisë, e cila e ka të vështirë të tërheqë punëtorë, sepse punët janë sezonale dhe zakonisht përfshijnë orë të gjata punë fizike me paga relativisht të ulëta.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?