Rushide drejt shërimit, djali i shkrimtarit: Nuk e ka humbur sensin e humorit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shkrimtari Salman Rushdie ka hyrë në rrugën e rikuperimit, por kjo do të kërkojë kohë. Kështu ka deklaruar agjenti i tij.

Novelisti britanik me prejardhje indiane vazhdon të jetë i shtruar në spital si pasojë e plagëve të marra nga agresioni i javës së kaluar në Nju Jork.

Djali i tij, Zafar, deklaroi përmes një postimi në Twitter se të atit i ishte hequr aparati respirator, duke i mundësuar atij të flasë dhe të tregojë se sensi i tij i humorit nuk është prekur.

Më herët, Hadi Matar, personi i akuzuar si autor i sulmit me thikë, u vetëdeklarua i pafajshëm lidhur me akuzën e “tentativë vrasjeje”.

Ngjarja ndodhi në një festival letrar. Motivet e Matar janë ende të paqarta, por dyshohet se ai simpatizon kauzën e trupave të Gardës Revolucionare Iraniane.

Rushdie është përballur për vite me radhë me kërcënime me vdekje për shkak të librit të tij “Varagjet Satanike”, që shumë myslimanë e konsiderojnë si blasfemi.

Ai u detyrua të jetonte i fshehur kur ish-liderei iranian, ajatollahu Ali Khomeini shpalli një dekret për vrasjen e shkrimtarit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Pse referendumi i sotëm rrezikon ‘fillimin e fundit të luftës’ në Ukrainë?

A do të munden më Ukraina dhe Perëndimi ta vazhdojnë këtë luftë pas rezultateve të sotshme të referendumit rus? Me referendumin që po zhvillohet që...

Pasioni për pikturat nudo, vajza nga Korça që hedh në telajo imazhet bardh e zi

Kjo është Joana Mati, 20-vjeçarja nga Korça që eksperimenton me lapsin dhe letrën. Dëshira i ka lindur që e vogël, por vetëm pak kohë...

Ansi Agolli: T’i lëmë kohë kombëtares të vijë në formën e duhur

Lojtarët pavarësisht se mund të luajnë në skuadra me emër dhe që kanë bërë histori në Europë, janë sidoqoftë të rinj dhe kanë nevojë...

TË FUNDIT

Pse referendumi i sotëm rrezikon ‘fillimin e fundit të luftës’ në Ukrainë?

A do të munden më Ukraina dhe Perëndimi ta vazhdojnë këtë luftë pas rezultateve të sotshme të referendumit rus? Me referendumin që po zhvillohet që...

Pasioni për pikturat nudo, vajza nga Korça që hedh në telajo imazhet bardh e zi

Kjo është Joana Mati, 20-vjeçarja nga Korça që eksperimenton me lapsin dhe letrën. Dëshira i ka lindur që e vogël, por vetëm pak kohë...

Ansi Agolli: T’i lëmë kohë kombëtares të vijë në formën e duhur

Lojtarët pavarësisht se mund të luajnë në skuadra me emër dhe që kanë bërë histori në Europë, janë sidoqoftë të rinj dhe kanë nevojë...

Rreziku që vjen nga rënia e mbeturinave hapësinore

Në fillim të këtij viti u shënuan dy incidente të veçuara me mbeturina hapësinore që u kthyen në Tokë në vende të paparashikuara. Rihyrja e...

Auditi në PD për financimet ruse, Bozdo: Hetim deri në fund

Akuzat nga Shtetet e Bashkuara se Partia Demokratike ka marrë financime ruse do të hetohen nga një komision auditi i përbërë nga 5 anëtarë. Për...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?