Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane iu afruan Singaporit në një përpjekje për të fluturuar rreth 12,800 kilometra nga baza e tyre në Azinë Juglindore në vetëm 24 orë. Gjashtë avionët Eurofighter me shumë funksione të përfshirë në stërvitjen aktuale u shoqëruan nga katër avionë transporti dhe tre cisterna,

Ata u furnizuan me karburant në ajër gjatë fluturimit të gjatë, duke u ndalur gjatë rrugës për karburant, inspektim dhe rrotullim të pilotit.

Gjatë një ndalese në një bazë afër Abu Dhabit, Forcat Ajrore Gjermane thanë se dy avionë Eurofighters u zbuluan se po përjetonin probleme teknike.

Njëri raportohet se është riparuar në vend, por tjetri ka pasur një defekt në sistemin hidraulik dhe është mbajtur.

Ai gjithashtu shton se personeli është dërguar nga Gjermania për ta riparuar më tej, në mënyrë që të jetë në dispozicion për stërvitjet e ardhshme në Australi.

Stërvitja vjen në një kohë të tensioneve të rritura midis Kinës dhe SHBA-së dhe aleatëve të saj mbi Tajvanin, sipas AP.

Në shtator të vitit të kaluar, Bashkimi Evropian prezantoi një strategji të re për të forcuar lidhjet ekonomike, politike dhe të mbrojtjes në Indo-Paqësorin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?